Tatry 2003 - szlaki, ekwipunek, zdjęcia, forum
Prognoza pogody
Kuźnice - Boczań - schr. PTTK na Hali Gąsienicowej - Dolina Gąsienicowa - Zielony Staw - Karb - Kościelec - Karb - Czarny Staw Gąsienicowy - schr. PTTK na Hali Gąsienicowej - Dolina Jaworzynka - Kuźnice
Wycieczka na Kościelec zawiera już małe elementy wspinaczki. Po drodze można podziwiać wspaniałe widoki. Można ją uznać za rozgrzewkę przed trudniejszymi celami. Choć mało doświadczonym turystom może sprawić trochę kłopotów. Można też podchodzić na Karb od strony Czarnego Stawu Gąsieniecowego, a po zejściu z Kościelca schodzić w stronę Zielonego Stawu. Wtedy samo podejście na Karb jest bardziej strome ale za to zejście jest już wtedy łagodniejsze.
Czas wycieczki ok. 7 h.
Trudności: małe, miejscami średnie
Kuźnice - Boczań - schr. PTTK na Hali Gąsienicowej - Czerwony Staw - Dolina Pańszczyca - Krzyżne - Dolina Pięciu Stawów Polskich - schr. PTTK w Dolinie Pięciu Stawów - Wielka Siklawa - Dolina Roztoki - Wodogrzmoty Mickiewicza - Palenica Białczańska
Wyprawa na Przełęcz Krzyżne jest długa i dość męcząca ale naprawdę warto ją odbyć. Nie jest też specjalnie trudna. Niesamowite widoki z przełęczy zrekompensują na pewno trudy wycieczki.
Czas wycieczki ok. 9 h.
Trudności: małe
Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Roztoki - Wielka Siklawa - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Szpiglasowa Przełęcz - Szpiglasowy Wierch - Dolinka za Mnichem - Wrota Chałubińskiego - Morskie Oko schr. PTTK - Czarny Staw - Dolina Rybiego Potoku - Wodogrzmoty Mickiewicza - Palenica Białczańska
Wycieczka nie jest zbyt męcząca. No może z wyjątkiem samego podejścia pod Szpiglasową Przełęcz. Natomiast podejście pod tą samą przełęcz od strony Morskiego Oka jest bardzo przyjemne i proste. W zasadzie każdy turysta może tam wejść ( w końcu nazywają ten szlak Ceprostradą ). Jedyna trudność to łańcuch przy końcówce podejścia pod Szpiglasową Przełęcz od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich. Wycieczka warta polecenia, przede wszystkim ze względu na widoki roztaczające się ze szpiglasowego Wierchu.
Czas wycieczki ok.12 h.
Trudności: małe
Kuźnice - Boczań - schr. PTTK na Hali Gąsienicowej - Czarny Staw Gąsienicowy - Zawrat - Niebieska Przełęcz - Świnica - Świnicka Przełęcz - Zielony Staw - Dolina Gąsienicowa - schr. PTTK na Hali Gąsienicowej - Dolina Jaworzynka - Kuźnice
Wycieczka przez Przełęcz Zawrat na Świnicę jest bardzo interesująca. Po drodze można podziwiać wspaniałe widoki. Jest może trochę męcząca, zwłaszcza przy dość długim podejściu na Zawrat. Ale mijane po drodze fragmenty z łańcuchami nie okazały się specjalnie trudne, choć trzeba tam oczywiście szczególnie uważać. Jest to już propozycja dla trochę bardziej zaawansowanych turystów.
Czas wycieczki ok. 11 h.
Trudności: średnie
Dolina Kieżmarska (Dolina Kežmarskej Bielej vody) - Zielony Staw Kieżmarski (Zelené pleso) - Dolina Jagnięca (Červená dolina) - Kolový Priechod - Jagnięcy Szczyt (Jahňací štít)
Wycieczka na Jagnięcy Szczyt nie jest specjalnie trudna technicznie. Jest tam w paru miejscach ekspozycja i jest jeden skalny fragment ubezpieczony łańcuchem. Trasa jest dość długa i męcząca, ale za to piękna widokowo.
Czas wycieczki ok. 8 h.
Trudności: małe
Trzy Studniczki (Tri studničky) - Mały Krywań (Malý Kriváň) - Krywań (Kriváň)
Wycieczka na Krywań jest warta polecenia przede wszystkim ze względu na wspaniałe widoki ze szczytu. Trudności na szlaku nie ma wielkich. Jest tylko kilka miejsc gdzie trzeba sobie pomóc rękami. Ponieważ Krywań to narodowa góra Słowaków nie należy się tam wybierać w okolicach 15 sierpnia. Odbywa się wtedy Národný výstup na Kriváň i na szlaku panuje przeważnie tłok.
Czas wycieczki ok. 8 h.
Trudności: małe
Dolina Młynicka (Mlynická dolina) - Bystra Ławka (sedlo Bystrá lávka) - Dolina Furkotna (Furkotská dolina)
Wycieczka na Bystrą Ławkę nie należy do trudnych wycieczek. Fragmenty szlaku z łańcuchami nie stwarzają większych problemów. Widok z przełęczy, choć trochę ograniczony jest bardzo ciekawy. Zwłaszcza w kierunku wschodnim. Dodatkowo mamy możliwość obejrzenia z bliska dwóch słowackich dolin: Furkotnej i Młynickiej.
Czas wycieczki ok. 7 h.
Trudności: małe
Dolina Wielicka (Velická dolina) - Śląski Dom (Sliezsky dom) - Polski Grzebień (Poľský hrebeň) - Mała Wysoka (Východná Vysoká) - Polski Grzebień - Rohatka (Prielom) - Zbójnicka Chata - Dolina Staroleśna (Veľká Studená dolina) - Hrebienok (Siodełko)
Wycieczka nie należy do krótkich ale jest za to urozmaicona i bardzo atrakcyjna pod względem widoków. Mała Wysoka jest bardzo dobrym punktem widokowym. Krótka wspinaczka na Rohatkę przy pomocy stalowych klamer i łańcuchów sprawia też dużo satysfakcji. Warte odwiedzenia są także dwie duże doliny: Staroleśna i Wielicka. Trudności po drodze występują tylko w miejscach ubezpieczonych łańcuchami. Nie są one jednak specjalnie duże.
Czas przejścia ok. 11 h.
Trudności: średnie
Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Roztoki - Wielka Siklawa - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Kozi Wierch - Granaty - Dolina Gąsienicowa - Przełęcz między Kopami - Boczań - Kuźnice
Szlak na Kozi Wierch od strony Doliny Pięciu Stawów Polskich należy do w miarę łatwych szlaków. Jest tylko trochę męczący ze względu na duże podejście. Widoki ze szczytu na pewno zrekompensują trudy podejścia. Kozi Wierch to najwyższy szczyt znajdujący się całkowiocie na terytorium Polski. Widoki obejmują pobliskie Kościelce, Granaty, otoczenie Doliny 5 Stawów. A dalej Mięgiszowieckie Szczyty, Rysy, sporą część Tatr Słowackich. W przypadku powrotu drogą wejściową cała wycieczka pozostaje dość łatwa. W przypadku powrotu przez Granaty trudności wzrastają.
Czas przejścia ok. 8 h
Trudności: małe, miejscami średnie
W przypadku powrotu przez Granaty:
Czas ok. 11 h.
Trudności: miejscami duże.
Podział wycieczek pod względem trudności
- Wycieczki łatwe
- Wycieczki trudniejsze
- Wycieczki trudne
Wycieczki trudniejsze dla średniozaawansowanych wymagają poza dobrą kondycją fizyczną także umiejętności używania łańcuchów czy pokonywania drabinek. Zawierają też czasem małe elementy wspinaczki jak również wymagają odporności na lęk przed przepaściami i ekspozycją.