Dolina Białego - Przełęcz Białego - Ścieżka nad Reglami - schr. PTTK na Kalatówkach - Kuźnice - Nosalowa Przełęcz - Polana Olczysko - Kopieniec Wielki - Toporowa Cyrhla
 Sama wycieczka do Doliny Białego i na Kopieniec Wielki bez powrotu z Toporowej Cyrhli do samego Zakopanego ma ok. 15 km. Może nadawać się na wycieczkę aklimatyzacyjną, nie ma zbyt dużych różnic wysokości, choć jest może troszeczkę męcząca i długa. Natomiast wycieczka tylko samą Doliną Białego to łatwy spacer.
Czas wycieczki ok. 6 h.
Trudności: brak

 Dolina ku Dziurze - Jaskinia Dziura
 Spacer do Doliny ku Dziurze jest krótki i przyjemny. Zwłaszcza w upalne dni. Praktycznie cały czas idzie się zacienionym szlakiem. Na kamiennych schodach prowadzących do jaskini czasami może być ślisko. Ale na tym odcinku są zamontowane drewniane poręcze. Wejście do Doliny ku Dziurze jest bezpłatne. Jaskinia Dziura jest najbliżej Zakopanego położoną jaskinią udostępnioną do zwiedzania.
Czas wycieczki ok. 40 min.
Trudności: brak

  Dolina Strążyska - Polana Strążyska - Siklawica - Czerwona Przełęcz - Sarnia Skała - Dolina Sucha - Dolina Białego
 Dolina Strążyska jest dobrym celem wycieczki w niepewne pogodowo dni oraz świetnie nadaje się na odpoczynek pomiędzy trudniejszymi wycieczkami w Tatry Wysokie. Cała trasa z wyjątkiem podejśca pod Czerwoną Przełęcz raczej nie jest specjalnie męcząca. Przejście samych dolin Białego i Strążyskiej to prosty spacer.
Czas wycieczki ok. 3 h.
Trudności: brak

  Dolina Kościeliska - Skała Pisana - Wąwóz Kraków - Ornak - Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka - Dolina Miętusia - Dolina Kościeliska - Kiry
 Sama wycieczka do Doliny Kościeliskiej jest przyjemna i niezbyt męcząca. Przejście doliną to w zasadzie spacer. Ale po dodaniu szlaku przez Dolinę Tomanową staje się jednak trochę dłuższa i bardziej wymagająca kondycyjnie. Dolina Kościeliska oferuje prócz spaceru wiele ciekawych miejsc np. jaskinie Mroźna, Mylna i Raptawicka; Wąwóz Kraków czy znajdujący się niedaleko Schroniska Ornak Smreczyński Staw.
Czas wycieczki ok. 8 h.
Trudności: brak

  Palenica Białczańska - Wodogrzmoty Mickiewicza - Dolina Roztoki - Wielka Siklawa - Dolina Pięciu Stawów Polskich - Świstówka - Kępa - Morskie Oko schr. PTTK - Dolina Rybiego Potoku - Wodogrzmoty Mickiewicza - Palenica Białczańska
 Dojście do Morskiego Oka przez Dolinę Pięciu Stawów Polskich, Świstówkę Roztocką i Kępę jest znacznie bardziej męczące i dłuższe niż asfaltową drogą prowadzącą Doliną Rybiego Potoku. Jest jednak o wiele ciekawsze i obfitujące w piękne widoki. Sam szlak nie jest trudny, więc wycieczkę nad Morskie Oko warto sobie urozmaicić wybierając tą drogę.
Czas wycieczki ok. 7 h.
Trudności: brak

  Toporowa Cyrhla - Psia Trawka - Waksmundzka Rówień - Gęsia Szyja - Rusinowa Polana - Gęsia Szyja - Waksmundzka Polana - Dolina Pańszczyca - Dolina Gąsienicowa - Przełęcz między Kopami - Dolina Jaworzynka - Kuźnice
 Wycieczka nie jest specjalnie trudna i bardzo męcząca. Bez tego ostatniego fragmentu do Doliny Gąsienicowej, który sporo wydłuża trasę myślę, że nadaje się na aklimatyzacyjną. Ciekawe widoki. Rusinowa Polana i Gęsia Szyja to świetne punkty widokowe. Ale fragment przez Dolinę Pańszczycy też jest ciekawy. Szlak dziki, raczej mało ludzi. Bardzo przyjemnie się idzie.
Czas wycieczki ok. 8 h.
Trudności: małe

  Kuźnice - Nosalowa Przełęcz - Nosal - Murowanica
 Wycieczka dość krótka i niemęcząca. Widoki z Nosala są ciekawe i warte obejrzenia. W oddali można dojrzeć Kościelec czy Świnicę, a na pierwszym planie szlak przez Przełęcz między Kopami do Doliny Gąsienicowej. Wybrałem się na Nosal ponieważ pogoda była niepewna i chciałem też odpocząć po poprzedniej, dość męczącej wycieczce.
Czas wycieczki ok. 1 h.
Trudności: brak

  Kuźnice - Polana Kalatówki - Dolina Kondratowa - schr. PTTK na Hali Kondratowej - Przełęcz Kondracka - Kopa Kondracka - Małołączniak - Krzesanica - Ciemniak (Czerwone Wierchy) - Chuda Przełączka - Wyżnia Kira Miętusia - Kiry
 Wycieczka na Czerwone Wierchy jest naprawdę ciekawa i łatwa. Ładne widoki, choć przez nisko wiszące chmury nie miałem ich za dużo. Nie jest specjalnie męcząca, może poza podejściem na Kondracką Przełęcz. Niezbędna niestety dobra, bezchmurna pogoda żeby w pełni podziwiać otaczający krajobraz. Warto się też tam wybrać pod koniec lata kiedy od rosnącej tam rośliny - sit skucina zbocza nabierają czerwonego, rdzawego koloru. Jedyny mały minus wycieczki to moim zdaniem to zejście zboczami Adamicy do Kir. Nie ma niestety innej drogi chyba, że przez Dolinę Tomanową i Halę Ornak.
Czas wycieczki ok. 8 h.
Trudności: brak

 Dolina Małej Łąki - Przysłop Miętusi - Kobylarzowy Żleb - Małołączniak - Kondracka Kopa - Przełęcz pod Kopą Kondracką - Dolina Kondratowa - Kuźnice
 Wycieczka na Małołączniak przez Kobylarzowy Żleb jest ciekawa pod względem widokowym. Poznajemy Małołączniaka, jednego z Czerwonych Wierchów od jego skalistej, północnej strony. Widoki z wierzchołka, szczególnie w stronę Tatr Wysokich należą do najlepszych w całych Tatrach Zachodnich. Pokonany przy pomocy krótkich łańcuchów skalny próg w Kobylarzowym Żlebie jest raczej prosty i nie sprawia większych problemów.
Czas przejścia ok. 6 h.
Trudności: małe

 Siwa Polana - Dolina Chochołowska -  schr. PTTK na Polanie Chochołowskiej - Grześ - Rakoń - Wołowiec - Rakoń - Grześ - Dolina Chochołowska - Siwa Polana
 Wycieczka na Grzesia, Rakoń i Wołowiec przez Dolinę Chochołowską jest łatwa ale jednak ze względu na długość doliny dosyć męcząca. Samo przejście doliny w jedną stronę to ok. 7 km. Pod względem widokowym wycieczka jest bardzo interesująca. Grześ, Rakoń czy Wołowiec oferuje ciekawe widoki na Tatry Słowackie, np. w stronę Rohaczy.
Czas wycieczki ok. 8 h.
Trudności: brak

 Dolina Jałowiecka - Dolina Bobrowiecka - Przełęcz Palenica - Siwy Wierch ( Sivý vrch ) - Polanę Czerwieniec
 Na Siwy Wierch warto się wybrać. Na szlaku przeważnie mało ludzi, spokój, cisza (może z wyjątkiem samego szczytu Siwego Wierchu). Ciekawe widoki z wierzchołka. Wycieczka może trochę męcząca, ale taka jest często specyfika szlaków słowackich - przeważnie długie dojścia dolinami. Trzeba również zwrócić uwagę na oznakowanie szlaku, a pod samym wierzchołkiem jest kilka eksponowanych lecz łatwych do pokonania miejsc.
Czas wycieczki ok. 8 h.
Trudności: małe

 Mladky - Mały Baraniec - Baraniec ( Baranec ) - Smerk - Żarska Przełęcz - Rohacki Kocioł - Dolina Jamnicka
 Warto wejść na Baraniec przede wszystkim ze względu na widoki, choć może wycieczka jest trochę męcząca. Ciekawy widok jest zwłaszcza na Otargańce i Rohacze. Warty zobaczenia jest także mijany w drodze zejściowej Rohacki Kocioł.
Czas wycieczki ok. 8 h.
Trudności: małe

 Podbańska - Magistrala Tatrzańska - Bystra Dolina - Bystra - Błyszcz - Pyszniańska Przełęcz - Kamienista Dolina
 Wycieczka na najwyższy szczyt Tatr Zachodnich nie jest trudna. Może być tylko trochę męcząca. Jest to jeden z lepszych puktów widokowych. Widoki z wierzchołka w stronę Tatr Wysokich są bardzo ciekawe. Niestety często uzależnione od dobrej pogody.
Czas wycieczki ok. 8 h.
Trudności: brak

 Szczyrbskie Jezioro (Štrbské Pleso) - Magistrala - Furkotna Dolina - Chata na Solisku (Chata pod Soliskom) - Skrajne Solisko (Predné Solisko)
 Wycieczka na Predné Solisko jest łatwa i krótka a widoki z wierzchołka są bardzo ciekawe. Dobrze widoczna jest Grań Baszt, a po zachodniej stronie Krywań. Wycieczka nadaje się na odpoczynek między dłuższymi i trudniejszymi szlakami.
Czas wycieczki ok. 5 h.
Trudności: brak

 Dolina Mięguszowiecka (Mengusovská dolina) - Dolina Hińczowa (Hincova dolina) - Wyżnia Koprowa Przełęcz (Vyšné Kôprovské sedlo) - Koprowy Wierch (Kôprovský štít)
 Wycieczka na Koprowy Szczyt jest dość łatwa. Jest może tylko trochę męcząca. Ale widoki z wierzchołka są bardzo ciekawe i na pewno zrekompensują te małe zmęczenie podczas podejścia. Ze wierzchołka rozciąga się widok na pobliskie Mięguszowieckie Szczyty. W oddali można zobaczyć Rysy i Wysoką. Szlak jest o wiele mniej popularny niż ścieżka na Rysy dlatego na Koprowym Wierchu z reguły nie ma wielkiego tłumu.
Czas wycieczki ok. 8 h.
Trudności: małe




 Podział wycieczek pod względem trudności
   - Wycieczki łatwe
   - Wycieczki trudniejsze
   - Wycieczki trudne

Wycieczki dla początkujących nie mają trudnych technicznie fragmentów takich jak: łańcuchy, drabinki czy elementy wspinaczki lub są to takie wycieczki gdzie fragmenty szlaku z łańcuchami są proste i łatwe do przejścia. To łatwe szlaki, jednak mogą tam czasem być dłuższe i męczące podejścia. Część z tych wycieczek nadaje się także dla rodziców z dziećmi.